3 najczęstsze awarie komputera

Komputer jest obecnie nieodzownym elementem życia większości ludzi. Stanowi podstawowy sprzęt w pracy oraz w rozrywce. Jakakolwiek awaria uniemożliwia wykonywanie wielu czynności. Poniżej prezentujemy trzy najczęstsze usterki, które można szybko wyeliminować, aby znowu swobodnie korzystać z komputera.

Awaria komputera

1. Zasilacz
Do awarii zasilacza dochodzi stosunkowo często. Wówczas nie jesteśmy w stanie uruchomić komputera. Naprawę należy zacząć od potwierdzenia usterki. W tym celu podłączamy zasilacz z innego komputera. Jeśli pecet zacznie działać, mamy pewność, iż popsuta jest jednostka zasilająca. W wypadku, kiedy komputer nadal nie uruchamia się, problem może tkwić w awarii podzespołów. Jeśli doszło do spalenia płyty głównej lub innych części komputera to konieczna będzie naprawa w serwisie. Dlatego lepiej jest kupować zasilacze dobrej jakości, by nie narażać się na duże koszty napraw.
2. Monitor LCD
Nierzadko awaria komputera bezpośrednio dotyczy monitorów LCD. Pojawienie się martwych pikseli w matrycy często wiąże się z kupnem nowej. Ważne, by przed zakupem dokładnie przeanalizować gwarancję. Zdarza się bowiem, że mimo pojawienia się martwych pikseli, matryca nie zostanie wymieniona. Zależy to od klasy i rozmiaru monitora. Producenci najczęściej dokonują wymiany wtedy, kiedy wadliwy piksel zostanie wychwycony krótko po zakupie.
3. System operacyjny
Problem niekoniecznie musi mieć swoje źródło w awarii sprzętu. Niejednokrotnie usterka wynika z wadliwego systemu operacyjnego. Najczęściej instalowanym systemem jest Windows. W tym wypadku należy pamiętać, że z upływem czasu konieczne będzie ponowne wgranie systemu. Wynika to z przeładowania plikami systemowymi. Kolejna instalacja nie jest jednoznaczna z utratą danych. Formatowanie można wykonać w starym katalogu, z zaznaczeniem opcji pozostawienia plików na partycji systemowej, bez żadnych modyfikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.